“ІНКВІЗИЦІЯ”
 "Шлях праведника важкий, бо перешкоджають йому себелюби і тирани зі злих людей. Блаженний той пастир, хто в ім'я милосердя і доброти веде слабких за собою крізь долину темряви, бо саме він і є той, хто воістину печеться про ближнього свого, і повертає дітей, що заблукали. І вчиню над ними жорстоку помсту покараннями лютими над тими, хто замислить отруїти і зашкодити братам моїм, і пізнаєш ти, що ім'я моє — Господь, коли помста моя впаде на тебе."

Японська Canon Medical Systems Corporation через афериста з Хорватії Гранатіра Желько роками наживається на українських онкохворих. Як це можливо?

Томограф сьогодні — чи не найякісніший засіб діагностики. Апарат дозволяє виявляти пухлини на ранніх стадіях, запобігати розвитку небезпечних хвороб, коректно ставити діагноз. Для пацієнта томограф є засобом порятунку життя, для лікаря — корисним інструментом. Проте для декого це обладнання — засіб заробітку. Чи можливо таке, що виробник медичного обладнання зі світовим ім’ям — Canon Medical Systems Corporation (раніше — Toshiba) були замішані в брудних схемах? — На жаль, досвід демонструє, що цей процес відбувається роками. Проте вже скоро правоохоронці поставлять в цій справі крапку. А от чому японські промисловці не зможуть легко вийти з-під удару по хорватському партнеру — розповімо в цьому матеріалі.

Єдиний та надійний постачальник. Як українські онкохворі стали жертвами хорватсько-японського тандему?

Перед тим як перейти до суті, слід окреслити маштаб трагедії. Єдиним дистриб’ютором Canon Medical Systems Corporation протягом багатьох років в Україні є компанія “Астріум”. Керує “Астріумом” Гранатір Желько з Хорватії.

Цей чоловік потрапляє в корупційні скандали з 2007 року. Тоді ЗМІ пов’язували його з досить брудною схемою — постачанні реанімобілів за завищеними цінами. Тоді Желько затримали по дорозі в аеропорт, коли він намагався втекти в ПрагуБізнесмена звинуватили у “привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем”.

Але далі стаються дива — за часів Януковича у колонії опиняється навіть сама Тимошенко, але не Желько. Він легко знаходить собі місце в Україні часів Януковича попри гучні звинувачення. І з 2010 року “Астріум” встановлює та налаштовує комп’ютерні та магнітно-резонансні томографи, ультразвукові сканери, ангіографи, офтальмологічне обладнання, рентгенівські апарати і медичні робочі станції. Для Желько починається період шалених заробітків, а Canon Medical Systems Corporation знаходить постачальника, якому у разі чого вистачить совісті продати дитлікарні металобрухт під виглядом томографа.

Не зупинив Желько і Майдан. Після Революції Гідності ЗМІ як і раніше продовжували писати про маніпуляції з тендерами, антимонопольники та правоохоронці час від часу звертали увагу на змови під час тендерів, але це жодним чином не впливало на успіхи хорватського друга японських промисловців. Проте все може змінитися вже найближчими днями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Марина Ковтун - мурманская побирушка - пример схематоза в РФ

Справа на пів мільярда. Як багаторічні схеми Желько вже скоро обернуться міжнародним скандалом

Під Новий рік Київський апеляційний суд оприлюднив Ухвалу, яка дещо ілюструє масштаб схем Желька. Датована 12 грудня 2023 року Ухвала стосується обшуків, які пройшли в помешканні Желька в Києві.

  • По-перше, згідно з матеріаламисправи, Желько до обшуку був не готовий. По-перше, хорват, який прожив в Україні майже 20 років, намагався вдавати, наче не розуміє слідчих:

“Його дружина ОСОБА_6 також зазначила, що її чоловік не володіє українською мовою та просила залучити перекладача”, — йдеться в Ухвалі. 

  • По-друге, Желько зберігав всі папери вдома. Тож правоохоронці вилучили цілий масив печаток, зміст яких і вказує на злочинні схеми. До прикладу, один з документів, які було вилучено (ZMLUVA O BEZNOM UCTE A BALIKU PRODUKTOV) це зі словацької “договір про безкоштовну доставку та упаковку”. (Такі документи можуть свідчити про схеми з уникненням оподаткування при ввезенні обладнання в Україну)
  • По-третє, Гранатір дуже заперечував проти вилучення його ноутбуку, вимагаючи лише копіювання даних.

Хвилювання хорватського бізнесмена можна зрозуміти. Масив документів та печаток іноземних компаній вказує на злочинну схему по фіктивному оформленню обладнання. Саме це фактично і є предметом розслідування:

“Досудове розслідування розпочате за фактом розкрадання бюджетних коштів посадовими особами ТОВ «Астріум» (ЄДРПОУ 33603690) за попередньою змовою із посадовими особами ДП «Медичні закупівлі України» (ЄДРПОУ 42574629) та іншими медичними закладами України, шляхом штучного завищення вартості предмета закупівлі”, — йдеться в Ухвалі.

Маштаб оборудки — колосальний. Так, протягом 2022-2023 років ТОВ «Астріум» імпортувало на територію України томографи, ангіографи, МРТ, УЗД та супутніх товарів на загальну суму в 520 млн грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Андрій Матюха (Favbet) з паспортом РФ: Кримінал, зв'язки з російськими олігархами, фінансування тероризму - ЗМІ

Всі вантажі їхали від єдиного постачальника — угорської компанії MQS HUNGARY KFT (реєстраційний номер: 13-09-146550). За даними слідства, Желько також контролює цю угорську компанію. Висновки слідства звучать як вердикт:

“Таким чином, посадові особи ТОВ «Астріум», здійснюючи імпорт в Україну медичного обладнання торгової марки «Canon Medical Systems», запровадили тіньові схеми штучного завищення їх вартості, використовуючи у ланцюгу постачання пов`язане підприємство-нерезидент MQS HUNGARY KFT, яке не є виробником медичного обладнання та реквізити якого використовуються лише для документального оформлення, з метою впливу на ціноутворення, завищення митної вартості ТМЦ, заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах при проведенні публічних закупівель, подальшого їх виведення та легалізації за межами території України”, — заявляє слідство.

То на кому ж наживався ділок поки йшла війна? З 2022 року він постачав обладнання наступним установам:

  1. ДП «Медичні закупівлі України» (179 млн грн),
  2. ДУ «Національний Інститут Серцево-Судинної Хірургії Імені М.М. Амосова НАМНУ» (87,5 млн грн),
  3. КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» (86,3 млн грн),
  4. КНП «Львівське ТМО «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» (62 млн грн),
  5. ДНУ «Науково-Практичний Центр Профілактичної та Клінічної Медицини» ДУС (16,7 млн грн).

Варто подякувати правоохоронцям за увагу до розкрадань в медицині. Але варто зауважити, що це все відкрито відбувається в той самий час, коли волонтери збирають на медицину по копійчині. Тож наявність розслідування — це добре. Відсутність наслідків для ділків — погано. А от відсутність реакції з боку постачальника, компанії Canon Medical Systems Corporation — дуже погано.

Всім зручно. Чому Canon Medical Systems Corporation досі жодним чином не відреагувала?

Правоохоронці у провадженні вказують на важливу деталь — ТОВ «Астріум» в тендері для ДП “Медичні закупівлі України” вказав ціну томографа в 15 583 333 грн. Водночас такий самий томограф раніше купив “Запорізький регіональний протипухлинний центр” за вдвічі вищу суму — 28 474 109.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Мэри Пoппинc, дo cвидaнья: пoчeму Вeрeщук прoлeтaeт в Киeвe

Як “Астріум” може пропонувати томограф за вдвічі нижчою ціною? — Ніяк. Неофіційно, слідчі по цій справі розповідають, що одним з відкриттів цієї справи стане фіктивний продаж обладнання. Якщо так, то скоро ми дізнаємося, як дуже хитрий бізнесмен придумав продавати неіснуючі томографи, які потім одразу підуть під списання. Такі приклади, на жаль, існують, часто неякісні томографи, куплені ділками, просто лежать купою металобрухту у підвалах лікарень роками.

Чому ж мовчить Canon Medical Systems Corporation? Фактично, японська компанія роками співпрацює з постачальником, який регулярно стає фігурантом кримінальних справ та скандалів, і врешті може стати особою, яка під час війни вкрала пів мільярда на медзакупівлях. Невже сталий прибуток важливіший за репутацію? Поки висновки на користь того, що японцям все ж гроші від Желько цінніші за репутацію. Желько настільки цінний для них актив, що протягом останніх 15 років це їх єдиний постачальник в Україні.

Чи скажуть щось японці, коли їх хорватський партнер спричинить міжнародний скандал? Чи може вони очікують, що новина про багатомільйонні розкрадання українського бюджету під час війни не буде помічено у світових ЗМІ? Вже скоро ми дізнаємося відповіді на ці питання.

Також перед публікацією матеріалу редакція звернулися з інформаційними запитом до компанії Canon, щоб нам прокоментували, чи відомо їм, що голова ТОВ «Астрікс» громадянин Хорватії Гранатір Желько, який є їх єдиним партнером в Україні проходить головним підозрюваним по кримінальному провадженню і є фігурантом схеми по розкраданню понад 500 млн грн, так ніхто не прокоментувати.