Синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) у дітей
Синдром дефіциту уваги та гіперактивності – це захворювання, пов’язане з порушенням розвитку нервової системи дитини. Найчастіше захворювання проявляється у віці семи років або з початком регулярного навчання (у школі або підготовчій групі). СДУГ характеризується неуважністю і високою відволікальністю дитини практично на будь-яких заняттях, надмірною руховою активністю, імпульсивною поведінкою, проблемами в соціальному спілкуванні.
СДУГ є одним із найпоширеніших хронічних захворювань у дітей. Розрізняють форми з переважанням гіперактивності, з переважанням неуважності та імпульсивності, або поєднані.
СДУГ є медичним діагнозом, який може поставити лікар-невролог або психіатр після детального огляду дитини, анкетування та консультації батьків. Синдром вивчається вченими вже понад двадцять років і, за даними досліджень, від 4 до 12% дітей шкільного віку страждають на СДУГ. Захворювання є найчастішою причиною шкільної неуспішності та труднощів у спілкуванні. І якщо до дорослого віку людина все-таки вчиться стримувати свою надлишкову активність, то неуважність, імпульсивність і труднощі з концентрацією уваги без своєчасної терапії залишаються в пацієнта назавжди та можуть істотно впливати на його життєдіяльність. Тому краще вчасно звернутися до невролога, щоб якомога раніше допомогти дитині справлятися з цим станом. У клініці JMC сучасне відділення педіатрії та досвідчені лікарі з багаторічним стажем роботи. Докладніше на сайті за посиланням: https://jmc.org.ua/.
Причини виникнення СДУГ у дітей
Пацієнтів зі СДУГ часто звинувачують у відсутності дисципліни, хоча причинами такої поведінки є не особливості характеру, а порушення розвитку нервової системи. Вивчення розвитку мозку дитини дає змогу пов’язувати появу таких порушень із відносно негрубими та важко локалізованими відхиленнями в розвитку центральної нервової системи на найбільш ранніх етапах розвитку.
За сучасними даними, причинами порушень уваги та контролю своєї поведінки в дітей, які стикаються з проблемами неуважності та синдромом гіперактивності, є відставання або спотворення розвитку керуючих функцій мозку. Відомо, що велику, але не єдину роль у виникненні СДУГ відіграє спадковість. До розвитку синдрому може також призводити поєднання таких чинників, як ушкодження головного мозку, неблагополучне навколишнє середовище, неадекватний стиль виховання. Доведено, що зміна соціально-побутових умов змінює поведінку дитини.
Симптоми та діагностика
Симптоми цього захворювання включають складнощі з концентрацією уваги, непосидючість, імпульсивність, надмірну рухову активність, труднощі організації та контролю за поведінкою. Це призводить до проблем у навчанні, у спілкуванні з однолітками та батьками. За відсутності своєчасного лікування навіть у дорослому віці спостерігається виражена соціально-психологічна дезадаптація.
Способи лікування СДУГ у дітей в клініці JMC
Лікування СДУГ завжди вимагає комплексного підходу. У клініці JMC досвідчені лікарі проводять діагностику і лікування синдрому дефіциту уваги у дітей, використовуючи найефективніший комплекс діагностичних і терапевтичних методик:
- Нейропсихологічна реабілітація – заняття з фахівцем-нейропсихологом, під час яких дитина виконує спеціальний комплекс рухових і розумових вправ, спрямованих на корекцію і тренування окремих психічних операцій і здібностей, формування навичок самоконтролю.
- Психотерапевтична допомога дитині та її сім’ї, що включає консультації психотерапевта, тренінги ефективної дитячо-батьківської комунікації, розвиток навичок соціальної взаємодії.
- Фармакотерапія – індивідуально підібраний курс лікування сучасними препаратами з доведеною ефективністю.
- Біологічний зворотний зв’язок (БЗЗ) – найсучасніший високотехнологічний метод лікування, що забезпечує тренування можливостей саморегуляції дитиною своїх станів за допомогою комп’ютерних ігрових завдань, виконуючи які, дитина вчиться контролювати різні показники роботи мозку, що реєструються спеціальною апаратурою.
БЗЗ застосовується лікарями для тренування здібностей людини до регуляції свого фізіологічного та психоемоційного стану. За допомогою спеціальних сенсорів комп’ютер реєструє дані, що постійно змінюються, – частоту серцевих скорочень і дихання, температуру тіла або ритмічну активність мозку. Ці дані пацієнт спостерігає в реальному часі у вигляді зрозумілих зорових або слухових стимулів. Процес БЗЗ-терапії являє собою поступове навчання навичок самостійного усвідомленого управління функціями свого організму. Для цього в клініці «JMC» пацієнту пропонуються незвичайні комп’ютерні ігри, в які він може грати за допомогою тільки ритмів свого організму (і це дійсно може кожен!).
Тактика лікування СДУГ в JMC передбачає, що фармакотерапія призначається неврологом тільки в тих випадках, коли це дійсно необхідно. Медикаментозне лікування зводиться до мінімуму, а ключову роль відводять психотерапевтичній допомозі та навчанню дитини механізмів самоконтролю.
У клініці JMC ведуть прийом лікарі всіх необхідних спеціальностей для постановки правильного діагнозу і проведення ефективного лікування.