“ІНКВІЗИЦІЯ”
 "Шлях праведника важкий, бо перешкоджають йому себелюби і тирани зі злих людей. Блаженний той пастир, хто в ім'я милосердя і доброти веде слабких за собою крізь долину темряви, бо саме він і є той, хто воістину печеться про ближнього свого, і повертає дітей, що заблукали. І вчиню над ними жорстоку помсту покараннями лютими над тими, хто замислить отруїти і зашкодити братам моїм, і пізнаєш ти, що ім'я моє — Господь, коли помста моя впаде на тебе."

Що таке пайовий інвестиційний фонд і як він працює?

Щоб самостійно зібрати прибутковий інвестиційний портфель та успішно грати на біржі, доведеться витратити час на вивчення фондового ринку та набратися досвіду. Пайовий інвестиційний фонд (ПІФ) дозволяє використовувати свої заощадження у грамотній інвестиційній стратегії, минаючи цей етап. Вибирати відповідні інструменти та розпоряджатися ними будуть кваліфіковані спеціалісти. При цьому сума стартових вкладень, яка від вас буде потрібно, починається буквально від однієї гривні. «Запорізькі Вісті» розповідають, чому інвестору-початківцю варто розглянути інвестиції в ПІФи, як вибрати фонд і які ризики слід мати на увазі.


646317ba543fd.webp

Що таке пайовий інвестиційний фонд?

Пайовий інвестиційний фонд – колективна форма інвестування. Відразу кілька інвесторів об’єднують свої кошти в один інвестиційний портфель, який може складатися з акцій, облігацій, нерухомості та інших активів. Щоб вкластися у ПІФ, треба придбати пай — умовну частку майна у фонді. Як тільки гроші надходять до ПІФ, інвестор (у більшості випадків) втрачає можливість розпоряджатися ними, вони переходять у відання спеціальної фінансової організації — компанії, що управляє (КК).

Там працюють професіонали, які аналізують різні ринки та вирішують, з яких активів фонд складатиметься, коли їх купувати, а коли їх варто позбутися. Важливо, що кошти інвесторів є власністю КК. Компанія не має права використовувати їх у своїх інтересах або змішувати активи одного фонду з іншими – за цим суворо стежать спеціальні контролюючі органи.

За свої послуги спеціалісти керуючої компанії беруть винагороду у вигляді комісії.

Керівна компанія може бути самостійною організацією, але в українській практиці часто є інвестиційними підрозділами банків, страхових чи брокерських компаній.

За способом заробітку ПІФи схожі з акціями. Інвестор купує пай і чекає, поки той подорожчає, щоб продати його із прибутком. Ціна паю дорівнює сукупній вартості чистих активів фонду (ВЧА), поділеної на загальну кількість паїв, тобто кожен інвестор отримує обсяг прибутку, пропорційний його вкладенням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Репетитор з англійської мови онлайн на сайті Асоціація репетиторів України

Ще однією формою доходу при інвестиціях у ПІФи можуть бути дивіденди з акцій компаній та купони з облігацій, якщо вони входять до фонду.

У таких випадках заробити можна і без продажу паю, проте не всі КК розподіляють отриманий прибуток між пайовиками — багато хто воліє реінвестувати прибуток. Про те, як управляюча компанія розпоряджається прибутком, можна прочитати у статуті фонду.

Прибутковість інвестицій у ПІФи не гарантована і залежить багатьох чинників, таких як досвід та кваліфікація КК, сезонність, кризи і навіть курси валют та ціни на нафту. Інвестор має бути готовим до того, що не тільки не запрацює, а й втратить свої вкладення.

Як купити чи продати пай у ПІФі?

Паї у фондах керуючих компаній, що входять до структури банків або брокерів, можна купити в офісах або на сайтах цих організацій. Можна придбати частину ПІФу і в самої КК безпосередньо або в інших інвесторів, наприклад, на біржі.

Коли інвестор вирішує вийти з фонду і повернути вкладені кошти з доходом, КК погашає його пай — тобто компенсує його вартість грошима. Поточна ціна паю завжди доступна на сайті компанії, що управляє.

Крім того, пай можна продати на вторинному ринку, тому при вирішенні вийти з ПІФу слід дізнатися не лише про поточну, а й про ринкову вартість своєї частки. Остання може виявитися вищою, і тоді вигідніше перепродатиме пай іншому інвестору, а не просто погасити.

Наприклад, ви вирішили позбутися паю в ПІФі з акціями нафтових компаній. Якщо в цей момент зростають ціни на нафту, вони штовхають вгору і вартість паперів цих компаній, а тому ринкова ціна паю може випереджати поточну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Автомобильные аукционы США, или с чем вам придется столкнуться, если вы хотите сделать ставку на автомобиль своей мечты!

Оцінюючи можливий прибуток від продажу паю, слід враховувати комісії та податки. Якщо пай за час вашого володіння їм подорожчав на 20 відсотків, з них ви можете отримати лише 15, а решта піде до податкової служби, на винагороду КК за управління грошима та роботу наглядових органів. Усі комісії перераховані в правилах довірчого управління ПІФу та в середньому становлять 0,5-3 відсотки на рік.

Але є хороша новина: інвестори ПІФу, які володіли паєм понад три роки, можуть не сплачувати податок з доходу від його продажу.

У більшості випадків пайовика не обтяжують самостійним відрахуванням податків — його податковим агентом виступає керуюча компанія, яка розраховує податок, утримує його з рахунку інвестора та відправляє до ФНП.

Види пайових фондів

ПІФи поділяються на кілька типів.

1. Відкритий пайовий фонд (ОПІФ) – купівля та погашення паїв такого фонду доступна у будь-який робочий день. Це можливо, оскільки інвестпортфель ОПІФ зазвичай складається з ліквідних активів, на які завжди є попит. Поріг входу в такі фонди дуже низький – можна вкласти навіть 50 тисяч гривеньь.

2. Закритий пайовий фонд (ЗПІФ) – тут паї можна купити тільки в момент створення фонду, випуску додаткових паїв або у поточних пайовиків на вторинному ринку. У ЗПІФ зазвичай вкладаються, щоб тримати пай досі ліквідації фонду. Раніше цього терміну позбутися частки ЗПІФ буде складно. Кількість паїв у такому фонді обмежена, а їхня вартість висока — від 150 тисяч гривень.

3. Інтервальний пайовий фонд (ІПІФ) — КК таких фондів дають змогу придбати чи погасити пай лише протягом певних часових проміжків.

4. Біржовий пайовий фонд (БПІФ) – паї таких фондів є біржовим інструментом нарівні з акціями та іншими цінними паперами. Як і частки в ОПІФ, вони дуже ліквідні і доступні до купівлі чи продажу будь-якої миті у години роботи торгового майданчика, проте обов’язковою умовою є рахунок у брокера. Паї БПІФ можна погасити через уповноважених осіб, призначених КК. Мінімальний обсяг інвестицій починається буквально від однієї гривні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Теплогенератори в інтернет-магазині «Котли Бізон»

Активи БПІФ найчастіше підбирають відповідно до якогось біржового індексу на кшталт індексу державних облігацій Мосбіржі або індексу РТС. Попит на інструменти, які враховують такі індекси, завжди високий, і їх можна продати буквально за секунду.

Інтервальні та закриті фонди більше підходять досвідченим інвесторам. Вони складаються не з найбільш ліквідних активів (наприклад, у нерухомість) і вважаються більш ризикованими, ніж відкриті та біржові, але водночас часто виявляються більш прибутковими.

Крім того, ПІФи різняться за типом активів:

1. фонди облігацій
2. фонди акцій
3. фонди нерухомості
4. фонди дорогоцінних металів,
5. товарні фонди
6. індексні фонди
7. валютні фонди
8. комбіновані фонди – до їх структури входять різні типи активів
9. хедж-фонди – вдаються до ризикованих прийомів у торгівлі на біржі, такі як короткі позиції та кредитне плече, а також користуються похідними фінансовими інструментами, такими як ф’ючерси та опціони.

Які інструменти інвестували кошти вашого фонду, можна подивитися в його інвестиційній декларації на сайті КК. Експерти називають найнадійнішими ПІФами нерухомості — їхнє майно застраховане, і попит на нього є завжди. А ось при інвестиції в ПІФи фінансових інструментів можна залишитися без прибутку або втратити вкладені гроші.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Comments links could be nofollow free.