“ІНКВІЗИЦІЯ”
 "Шлях праведника важкий, бо перешкоджають йому себелюби і тирани зі злих людей. Блаженний той пастир, хто в ім'я милосердя і доброти веде слабких за собою крізь долину темряви, бо саме він і є той, хто воістину печеться про ближнього свого, і повертає дітей, що заблукали. І вчиню над ними жорстоку помсту покараннями лютими над тими, хто замислить отруїти і зашкодити братам моїм, і пізнаєш ти, що ім'я моє — Господь, коли помста моя впаде на тебе."

Парники та теплиці: особливості вирощування овочевих культур у закритому ґрунті

Багато овочевих культур (томат, перець, баклажан, огірок) за своїм походженням ставляться до теплолюбних рослин, тому виростити їх без застосування закритого (а правильніше — захищеного) грунту проблематично. Температуру нижче за 0°С вони перенести не зможуть. Оптимальна температура розвитку цих овочевих культур перебуває у межах +20…+30°С. Перець, огірок гинуть за +5…+6°С. Тривалий період зниженої температури (нижче за оптимальну) може негативно позначатися на можливості томатів зав’язувати плоди.

У холодному кліматі без споруд захищеного ґрунту не обійтися

Також треба розуміти, що у різні фази свого розвитку овочі вимагають певної температури. Наприклад, при проростанні насіння потрібна висока температура; вони дружніше і швидше проростають при +20 … +25 ° С, незалежно від того, до якої групи належить конкретний вид овочів.

Споруди захищеного ґрунту — які вони бувають

Захищений ґрунт вирішує два основні завдання :

  1. Отримати ранній урожай
  2. Забезпечити комфортні умови для зростання та розвитку теплолюбних культур.

Серед усього різноманіття видів захищеного ґрунту виділяють:

  • утеплений ґрунт;
  • парники;
  • теплиці.

Парники та теплиці https://novateplica.com.ua/uk/ поєднують в одне загальне поняття – культиваційні приміщення .

Утеплений ґрунт

Утеплений ґрунт – найпростіші малогабаритні пристрої для захисту від тимчасових понижень температури ґрунту та повітря навесні, влітку та рідше – восени. Для їх створення використовують укриття з непрозорих або прозорих матеріалів, найпростіші методи обігріву ґрунту, а також засоби послаблення заморозків.

Blossoming cucumber growing in seedbed in the ground. Vegetable garden. Household plot. Dacha. Young blossoming tomatoes with small fruits. Growing. Yellow flowers. Vegetable garden. Household plot. Dacha.

Найпростіша споруда дозволить раніше отримати врожай та підвищити продуктивність рослин

У утепленому ґрунті вирощують ранні овочі та розсаду для посадки у відкритий ґрунт. Без великих капіталовкладень одержують урожаї овочів на 7-25 днів раніше, ніж у відкритому ґрунті. За рахунок більш сприятливого теплового режиму та продовження періоду вегетації в утепленому ґрунті, як правило, помітно підвищується продуктивність культур, що вирощуються.

Культиваційні приміщення

Культиваційні приміщення – споруди для вирощування рослин з огорожами з боків та зверху, здатні значною мірою ізолювати рослини від несприятливих умов довкілля протягом тривалого часу . Якщо утеплений ґрунт використовують від кількох годин (нічних заморозків) до 2-3 місяців, то культиваційні приміщення бувають зайняті від 5 до 12 місяців на рік.

Для створення всередині культиваційних приміщень належного мікроклімату застосовують штучне обігрів ґрунту та повітря , а також різні пристрої, що контролюють та підтримують необхідні умови для росту та розвитку рослин.

Парники

Парник є малогабаритною конструкцією, яка відрізняється від утепленого грунту і теплиць поєднанням наступних ознак:

  • габарити парника недостатні для розміщення всередині нього людей;
  • невисокі бічні огорожі виготовлені з непрозорих для світла матеріалів;
  • парники експлуатують навесні, влітку та частково восени
  • тепло у парниках забезпечується за рахунок мікробіологічних процесів розкладання органічних залишків; практично завжди як найпоширеніший і енергоємний матеріал виступає свіжий гній.
small brick cold frame to grow vegetables in the garden

Парник – малогабаритна споруда для розсади та ранніх овочів.

Головне призначення парників – підготовка розсади. На вільній від неї площі вирощують ранні овочі, виганяють і дорощують. Парник ідеальний для вирощування ранньої редьки, кропу, петрушки та інших зелених культур. У ньому можна виростити розсаду огірка, томату, перцю. Головна і, мабуть, єдина складність – це підтримка мікроклімату в сонячні дні. Малий обсяг повітря в парниках миттєво прогрівається, і температура, наприклад, у квітні-травні буває критична (більше +30 ° С). Тому парник необхідно відкривати, то закривати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Стійки та втулки стабілізатора

Це
найбільш досконалий вид захищеного грунту. Теплиці класифікуються за низкою ознак:

  • призначенню;
  • періоду та сезону експлуатації;
  • типу опалення;
  • виду світлопрозорого покриття;
  • технології вирощування овочів та субстрату, що використовується;
  • конструктивним особливостям огорожі
  • іншим ознакам

За періодом та терміном експлуатації теплиці поділяються на зимові, які можуть експлуатуватися протягом цілого року, та весняні; за сезонами використання : весняні, літні, осінні.

Greenhouse airing from cellular polycarbonate

Теплиця – зручна сучасна споруда захищеного ґрунту

Теплиця – більш сучасна об’ємна споруда. Її висота дозволяє в ній ходити, а овочі тут можуть зростати від посіву до врожаю. Укрують теплиці склом, поліетиленовою плівкою https://novateplica.com.ua/uk/tepliczy-pod-plyonku/, полікарбонатом. В даний час одним з кращих укриттів вважається полікарбонат https://novateplica.com.ua/uk/teplitsy-iz-polikarbonata/ , так як цей матеріал краще за інших зберігає тепло.

Щоб отримати першу зелень вже напровесні або висадити в теплиці розсаду холодостійких культур, ґрунт можна розігріти за допомогою біопалива або внесення органіки. Кінський гній за умов холодного клімату виділяє оптимальну кількість тепла. Крім того, він найшвидше розігрівається. Не підходить для розігріву теплиць свинячий гній, а також кролячий та овечий – він занадто гарячий для тепличних рослин.

Догляд за парниками та теплицями

У теплицях хороші умови не тільки для овочевих культур, у них добре розвиваються шкідники та хвороби, тому необхідно суворо стежити за фітосанітарною ситуацією, не створювати хороших умов для шкідників. Наприклад, якщо вологість в огірковій теплиці буде нижче 70% – чекайте павутинного кліща.

Greenhouse, cold frame and seedbed. Vegetables growing in the vegetable garden. Household plot. Dacha.

Парники та теплиці теж вимагають догляду

Коли в теплиці вирощують одні й ті самі культури – наприклад, томати – у ґрунті з’являються різні шкідники саме цих овочів. Тому перш ніж висаджувати розсаду, варто пролити ґрунт гарячим (близько +60 ° С) розчином марганцівки з розрахунку 1 грам на 10 літрів води.

Знезаражувати необхідно не лише ґрунт, а й саму теплицю. Для цього всі дерев’яні конструкції промивають мідним купоросом., який знищує грибки, лишайники та мох, а через тиждень обмазують хлорним вапном.

Обробка теплиці від шкідників та хвороб восени починається з чищення приміщення. Слід винести інвентар, шпалери, прибрати бадилля, коріння, перекопати ґрунт, прибрати рослинні рештки. Через шланг з розпилювачем змити бруд із поверхонь. Теплим мильним розчином за допомогою ганчірки або губки помити стіни, стелю. Сильнолужні побутові препарати, абразивні пасти використовувати не рекомендується, вони можуть пошкодити світловідбивні характеристики покривного матеріалу. Господарською або зубною щіткою із щетиною середньої жорсткості вичистити щілини, вузли, сполучення. Обполоснути теплицю чистою водою, витерти сухим ганчірком, відкрити двері, кватирки, просушити приміщення.

Green house in the garden.

Після збирання врожаю в теплиці потрібно буде навести лад і провести обробку

Щоб уникнути прояву корозії, грибків каркас слід обробити складом, приготованим із хлорного вапна. Розчин для дезінфекції  готується за рецептом:

  • 2 кг вапна;
  • 10 л води;
  • 100 г мідного купоросу.

Наносити склад краще мочалом або м’яким пензлем. Можна купити готову суміш компонентів у магазині – вона називається бордоська рідина .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Международная аккредитация: апостиль на дипломы и аттестаты для учебы за границей

У випадках хвороб та інфекцій поверхні обробляються більш насиченим розчином мідного купоросу, за рецептом: 200 г купоросу на 10 л води. Поверхні промивають двічі.

Плівкове або скляне покриття достатньо промити мильним розчином, обполоснути, висушити. Плівку рекомендується на зиму зняти, щоб продовжити термін експлуатації. Обробка теплиці з полікарбонату восени потребує додаткових заходів дезінфекції: покриття слід протерти марганцевим розчином.

Після чищення перевіряються стики; якщо щілини є, їх слід закласти герметиком. Проводиться заміна пошкоджених шматків покривного матеріалу. Двері, кватирки повинні щільно прилягати до каркаса – обов’язкова умова, яка допоможе уникнути зледеніння конструкції взимку.

View of the old dirty frosted roof top window.

Обов’язково потрібно перевірити стики, закласти щілини, обробити каркас і рами.

Крім білокрилки та павутинного кліща, теплицю часто вражають попелиці та мурахи (ці шкідники завжди приживаються в тандемі). Найкращий спосіб позбутися їх – обробити теплицю восени сірчаними шашками. Так як осіннє знезараження теплиці з полікарбонату на металевому каркасі обкурюванням неможливе, тут допоможе обприскування ґрунту та поверхонь бордоською рідиною, яка є захисним фунгіцидом, бактерицидом та пестицидом.

Позбутися кіли в теплиці допоможе обробка ґрунту 40% розчином карбатіону . За інструкцією 500 г речовини розводять у відрі води і після скопування добре проливають грунт. Якщо рослини були вражені чорною ніжкою, галовою нематодою, то цих недуг допоможе позбутися обробка карбофосом . Розчин можна приготувати за рецептом: 90 г порошку на 10 л води. Ґрунт проливають до перекопування, залишають на кілька днів, потім перекопують – таким чином речовина проникає в глибокі шари ґрунту.

Вивести фітофтору з теплиці непросто, суперечки грибка дуже живучі. Після видалення та спалювання рослинних залишків ґрунт рекомендується пролити окропом, закрити щільним поліетиленом, дати вистоятись. Потім землю поливають мідним купоросом, посипають сухим вапном, перекопують.

Одним із кращих препаратів для обробки теплиці восени від фітофтори вважається фітоспорин . Розчин розводять за інструкцією на упаковці та дезінфікують поверхні парника. Обробку слід проводити при температурі повітря +10°C та вище, низька температура зводить дію препарату до нуля.

Догляд за рослинами у теплицях

Підготовка ґрунту в теплиці дуже важлива для отримання багатого врожаю. Необхідно винести з теплиці землю з грядок та розсипати шаром 60-80 сантиметрів. Потім до теплиці вносять перегній шаром 15-20 сантиметрів. Якщо земля не відрізняється родючістю, до неї додають добрива, а потім також вносять у теплицю. Наприкінці можна розкласти на грядках мульчу. Після того, як теплиця переживе морози, до моменту пікірування рослин у ній буде готовий для посадок родючий і м’який грунт.

Tomato plants in vegetable greenhouses. Tomato seedling before planting into the soil, greenhouse plants, drip irrigation,

Як відомо, для рослин у теплицях

(і не тільки) необхідні три складові: сонячне світло, відповідна температура і вода. Але не завжди можна дотриматися норм і часових рамок поливу.

Вважають, що для тепличних культурвологість ґрунту повинна становити в середньому 70% від найменшої ґрунтової вологоємності. Особливо вимогливі до вологості ґрунту зелені культури та розсада. Редиска, салат, шпинат та кріп розвивають невелику кореневу систему. Вони витрачають мало води, але їм потрібні ґрунти з високою вологістю. Нестача вологи при високій температурі викликає стеблювання цих культур, а у томату та перцю провокує захворювання вершинною гниллю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Освоение продвижения в социальных сетях: подробное руководство

При поливах стежать за рівномірним зволоженням всього об’єму ґрунту , зайнятого корінням рослин, а не лише його верхнього шару. При убогій поливі може висушитися підґрунтя, що негативно вплине на врожайність культур. Тому потрібно звертати особливу увагу на вміст вологи у підґрунті на глибині 30-50 см.

Краплинний полив у теплиці. Томат Капітан F1

Занадто рясні поливи також негативно впливають на стан рослин. При цьому погіршується дихання кореневої системи, втрачається за рахунок вимивання частина живильних елементів. Нестача кисню в ґрунті призводить до пошкодження коренів, затримки росту та в’янення рослин.

Велике значення при поливах має температура води , вона не повинна бути нижчою від +23…+25°C і, принаймні, не нижчою за температуру грунту в теплицях. Полив холодною водою неприпустимий: він викликає кореневі гнилі, а в спеку – стан шоку у рослин.

Організувати полив у теплиці можна за допомогою шланга, стаціонарного трубопроводу або за допомогою системи крапельного зрошення. Полив із шлангів необхідно проводити невеликим струменем, щоб не розмивати коріння. У поливній воді не повинно бути шкідливих домішок.

Залежно від того, яку культуру ви плануєте вирощувати в теплиці, вибираються терміни посіву та посадки . У середині весни висівають зелень, редис, ріпу, гірчицю, а наприкінці – розсаду огірків та томатів.

the arch of the greenhouse tomato seedlings in early spring

Теплолюбним овочевим культурам необхідна теплиця

Головне правило при розподілі культур – не розміщувати в одній теплиці культури, які потребують різного мікроклімату. Наприклад, огірок вимагає при вирощуванні високої вологості, томат віддає перевагу низькій вологості. При виборі сортів або гібридів для теплиці перевагу віддають високорослим – у цьому випадку врожайність вища.

При складанні тепличного сівозміни керуються такими правилами:

  • культури одного сімейства не розміщують одна за одною;
  • для осіннього і зимового вирощування вибирають холодостійкі культури, що швидко ростуть, успішно вегетують в умовах короткого світлового дня (редис, цибуля на перо, шпинат, салат);
  • навесні теплицю займають вимогливими до тепла та тривалості освітлення рослинами (томати, огірки, перець).

З урахуванням обмеженої площі в теплицях нерідко практикують спільні посіви , при яких вирощування основних плодових культур комбінують із зеленими та коренеплідними. Такий прийом дозволяє не тільки раціональніше використовувати простір закритого ґрунту, а й підтримувати сприятливе фітосанітарне тло.

Home gardening in spring concept.

Спільні посіви та правильна сівозміна створюють сприятливі умови для рослин

Наприклад:

  • томати добре уживаються з петрушкою, цибулею, базиліком, редисом;
  • огірки – з кропом, шпинатом, зеленим салатом та капустою.

Докладніше про сівозміну та суміщені посадки ми поговоримо на одному з наступних уроків. Додаткову інформацію про вибір теплиць та парників, їх облаштування, догляд за цими спорудами та рослинами в них ви знайдете у статтях зі списку для читання цього уроку.

Ну а щоб ваші овочеві культури у майбутньому сезоні були надійно захищені від всіляких напастей, Агрофірма Пошук пропонує придбати  засоби захисту рослин . В асортименті інтернет-магазину ви знайдете все необхідне, щоб уберегти майбутній урожай від хвороб та шкідників.