“ІНКВІЗИЦІЯ”
 "Шлях праведника важкий, бо перешкоджають йому себелюби і тирани зі злих людей. Блаженний той пастир, хто в ім'я милосердя і доброти веде слабких за собою крізь долину темряви, бо саме він і є той, хто воістину печеться про ближнього свого, і повертає дітей, що заблукали. І вчиню над ними жорстоку помсту покараннями лютими над тими, хто замислить отруїти і зашкодити братам моїм, і пізнаєш ти, що ім'я моє — Господь, коли помста моя впаде на тебе."

Харківський антикорупційний центр: історія, місія, стратегія та результати

Харківський антикорупційний центр
Харківський антикорупційний центр

Історія створення

Харківський антикорупційний центр (ХАЦ) є однією з найважливіших громадських організацій, яка спрямована на боротьбу з корупцією та зміцнення правопорядку в регіоні. Заснована 24 липня 2015 року, організація швидко набула популярності та сформувала свою аудиторію завдяки чітко поставленим завданням і активній роботі. Вже у вересні того ж року розпочав свою повноцінну роботу офіс ініціативи, а 5 лютого 2016 року ХАЦ було офіційно зареєстровано як громадська організація. Остаточне формування команди сталося в березні 2016 року, коли до складу центру долучилися професійні юристи, аналітики та спеціалісти з боротьби з корупцією, готові працювати задля справедливості в Харкові та регіоні.

Місія та візія

Місія Харківського антикорупційного центру полягає в активній боротьбі з корупцією, а також у впливі на розвиток та модернізацію Харкова. Організація прагне до створення суспільства, де вплив корупційних чиновників на бізнес і громадян буде зведено до мінімуму, а будь-яка форма корупції стане суспільно неприйнятною. У цьому напрямку команда ХАЦ, що складається з професійних спостерігачів, аналітиків та юристів, працює над створенням умов, які роблять корупцію невигідною не лише з точки зору репутаційних втрат, але й через жорсткі юридичні та матеріальні санкції.

Основні напрямки діяльності

Основна діяльність ХАЦ зосереджена на кількох ключових напрямах. Перш за все, організація займається моніторингом діяльності органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Важливим аспектом роботи центру є проведення антикорупційних розслідувань, що виявляють випадки неправомірної діяльності чиновників. Окрім цього, центр активно бореться з дезінформацією, яку поширює російська пропаганда, спростовуючи фейки та маніпуляції, а також займається виявленням колаборантів, що співпрацюють з ворогом у Харківській області.

Ще одним важливим напрямом є збір доказів та документування воєнних злочинів, скоєних російською федерацією під час повномасштабної війни. У цьому контексті ХАЦ відіграє важливу роль у відстоюванні правосуддя, допомагаючи притягати до відповідальності тих, хто співпрацював з окупаційною владою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Репетитор з англійської мови онлайн на сайті Асоціація репетиторів України

Центр також займається правовими експертизами, оскарженням незаконних рішень у судах, ініціюванням кримінального переслідування корупціонерів та підтримкою реформ, спрямованих на розвиток громадянського суспільства в Україні.

Вплив війни на діяльність ХАЦ

Після початку повномасштабної російської агресії проти України, що розпочалася 24 лютого 2022 року, ХАЦ не зупинив свою роботу, а, навпаки, розширив свої проєкти, включивши до своєї діяльності фактчекінгові ініціативи. Фокус на виявлення та спростування фейків російської пропаганди став ще актуальнішим у контексті військових дій, а додатково організація зосередилася на фіксуванні воєнних злочинів, скоєних окупантами в регіоні. Це дозволило центру не лише залишатися на вістрі боротьби з корупцією, але й активно допомагати громаді в умовах війни, привертаючи увагу до воєнних злочинів і незаконної діяльності.

ХАЦ: Від боротьби з корупцією до захисту прав людини під час війни
ХАЦ: Від боротьби з корупцією до захисту прав людини під час війни

Стратегічні напрями на 2023–2025 роки

На період з квітня 2023 до квітня 2025 року ХАЦ визначив декілька стратегічних напрямів розвитку. Один із таких напрямів передбачає моніторинг витрат бюджетних коштів, що має на меті зменшення корупційних схем під час закупівель товарів і робіт. Цей процес включає моніторинг бюджетних витрат і розслідування, що мають резонанс на місцевому рівні, а також подання скарг до правоохоронних органів.

Інший напрям діяльності пов’язаний з моніторингом судових вироків колаборантам, зокрема тим, хто співпрацював з окупантами. Організація слідкує за тим, щоб вироки були справедливими та відповідали тяжкості злочинів, скоєних проти держави.

Також ХАЦ активно працює над підвищенням медіаграмотності населення, співпрацюючи з фактчекінговими організаціями України, створюючи програми з медіаграмотності та інформаційної гігієни.

Ще однією важливою ініціативою є внесок у розробку нового генерального плану Харкова. ХАЦ прагне, щоб їхні пропозиції були враховані при розробці стратегії розвитку міста, що має включати питання транспортних тарифів, інфраструктури велосипедних доріжок та інших важливих аспектів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Теплица для дома
Харківський антикорупційний центр: шлях до прозорості та справедливості
Харківський антикорупційний центр: шлях до прозорості та справедливості

Результати діяльності ХАЦ

Результати діяльності Харківського антикорупційного центру свідчать про його важливу роль у забезпеченні прозорості та ефективного використання державних ресурсів. Наприклад, завдяки зверненням ХАЦ, у Харкові було скасовано виділення 10 мільйонів гривень на непотрібні бордюри, а перший тендер Служби відновлення на Харківщині дозволив заощадити 11 мільйонів гривень. Крім цього, завдяки публікаціям центру “Харківські тепломережі” скасували закупівлю на суму 10 мільйонів гривень. Ці приклади свідчать про реальний вплив організації на бюджетні процеси та боротьбу з корупцією.

Таблиця результатів та діяльності ХАЦ

Дата Подія/Результат Опис
Липень 2015 Оголошення про старт ініціативи Початок діяльності Харківського антикорупційного центру
Вересень 2015 Початок повноцінної роботи офісу Офіс ХАЦ починає функціонувати повноцінно
Лютий 2016 Державна реєстрація громадської організації Офіційна реєстрація ХАЦ
Березень 2016 Формування команди Команду складають професійні юристи, аналітики та активісти
Грудень 2023 Економія 11 мільйонів після тендеру Служби відновлення на Харківщині ХАЦ допомагає заощадити кошти на будівельних проєктах
Травень 2024 Скасування витрат на 10 мільйонів на непотрібні бордюри в Харкові Після звернень ХАЦ припинено неефективне використання бюджетних коштів
Грудень 2023 Скасування закупівлі на 10 мільйонів гривень після публікації ХАЦ Харківські тепломережі змушені скасувати невигідний контракт
2022–2024 Моніторинг судових вироків колаборантам ХАЦ відстежує справедливість вироків щодо колаборантів
2022–2024 Збір доказів воєнних злочинів рф Організація документує злочини, скоєні окупаційними силами

Харківський антикорупційний центр продовжує відігравати ключову роль у боротьбі за прозорість і справедливість, втілюючи антикорупційні ініціативи на регіональному та національному рівнях